Wróć do listy

Podbudowa pod kostkę brukową

Trwałość i stabilność każdej powierzchni wymagają odpowiedniego przygotowania przed jej położeniem. Nie inaczej jest w przypadku kostki brukowej, gdzie podbudowa odgrywa kluczową rolę i bez niej nieważne będzie, czy użyjemy najlepszych surowców — kostka brukowa może osiadać, pękać i deformować się, co prowadzi do nieestetycznego wyglądu oraz utraty funkcjonalności. Ma to znaczenie w każdej konstrukcji — czy to podjazd, chodnik, taras, parking czy schody.

Po co wykonywać podbudowę pod kostkę brukową?

Podbudowa pod kostkę brukową pozwala na równomierne obciążenie całej powierzchni parkingu, chodnika czy podjazdu. To z kolei zmniejsza ryzyko uszkodzeń i zapewnia trwałość konstrukcji. Podbudowa umożliwia także odprowadzenie nadmiaru wody z nawierzchni, dzięki czemu unikniemy błotnistych, podmokłych obszarów, które przede wszystkim utrudniają użytkowanie takiego podjazdu lub schodów, mogą prowadzić do wypadków (takich jak poślizgnięcie się na schodach lub utrata kontroli nad pojazdem na zamrożonej kałuży), ale też prowadzą do degradacji kostki brukowej.

Odprowadzanie wody i zastosowanie odpornych materiałów pozwalają zapobiec korozji elementów konstrukcyjnych i minimalizować wpływ warunków atmosferycznych: czy to mrozu, czy nadmiernego nasłonecznienia.

Proces wykonania podbudowy

Aby wykonać podbudowę pod taras z kostki brukowej, chodnik, podjazd czy jakikolwiek inny element infrastruktury, konieczna jest dokładna ocena terenu — uwzględnienie topografii, warunków glebowych oraz hydrotechnicznych. Dzięki temu możemy przygotować projekt jak najbardziej odpowiadający terenowi, na którym będziemy pracować.

Kolejnym krokiem jest wytyczenie obszaru i wykopanie gruntu w miejscu, w którym później będzie kostka brukowa. W miejsce ziemi stosujemy kilka różnych warstw, które pozwolą zapewnić pożądaną nośność oraz stabilność powierzchni: m.in. kruszywa o odpowiedniej gradacji i twardości.

Dlaczego warto skorzystać z usług naszej firmy?

Wykonanie podbudowy pod kostkę brukową wymaga doświadczenia i wiedzy, których nie brakuje u naszych specjalistów. Indywidualnie podchodzimy do każdego projektu, by zapewnić jak najwyższą jakość usługi i by przygotowane przez nas konstrukcje były trwałe i spełniały swoją funkcję przez długie lata. Nie byłoby to możliwe bez naszych wykwalifikowanych fachowców, wysokiej jakości narzędzi i najlepszych na rynku materiałów. Nasze usługi realizujemy w Warszawie i okolicach.